Vědci zjistili, proč jsou dnešní kuřata větší než dříve.
Kanadští vědci se snažili zjistit, co za posledních 50 let způsobilo zvětšovaní chovných kuřecích plemen, tzv. brojlerů. Pro experiment použili tři druhy kuřat (chovaných v 50. a 70. letech a ta současná).
"Krmili jsme je všechny tím samým. Strava rovněž neobsahovala žádné hormony," dodal profesor Martin Zuidhof z Albertskéuniverzity, která výzkum zaštiťovala.
Ve výsledku bylo dnes využívanéplemeno až čtyřikrát větší než to z 50. let. Podle biologů jsou dnešní kuřata větší z jednoduchého důvodu. Jsou vyšlechtěná tak, aby byla větší.
Hormony jsou zakázány
"V pojídání ohromných brojlerů není skryto žádné nebezpečí. Mělo by to stejnou logiku, jako kdybychom řekli, že je nebezpečnější jíst větší mrkev než tu menší," sdělil svůj názor profesor Zuidhof pro The Huffington Post.
Přidávání hormonů do krmné směsi je ve Spojených státech aKanadě zakázáno od roku 1950, steroidy se nesmí používat ani pro chovy v Evropské unii.
Kuřata určená k chovu jsou speciálně vyšlechtěná tak, aby měla co nejvíc prsní svaloviny. Jateční velikosti dorůstají během 40 dní a za tu dobu spotřebují kolem čtyř kil krmné směsi.
Na možné přidávání antibiotik či hormonů do krmení pravidelně dohlížejí i čeští kontroloři, Státní veterinární správa v každoročních namátkových kontrolách zjišťuje kvalitu kuřecího masa mířícího na pulty českých obchodů.